ČO ZAHUBYLO DINOSAURY? 

V OSÍDLACH ČASU

   Zdá sa nám neuveriteľné, že zvieratá a rastliny žijú na našej Zemi už viac ako 700 miliónov rokov. V priebehu tohto času sa objavilo a zmizlo ohromné množstvo rozmanitých foriem živých organizmov. Prvé dinosaury sa vyskytli asi pred 210 mil. rokov na konci obdobia známeho ako trias. Potulovali sa po Zemi v priebehu celej jury až do čias pred 64 miliónmi rokov, teda presne do konca obdobia nazývaného krieda. V priebehu týchto miliónov rokov existencie života na Zemi sa svet úžasne menil: posúvali sa kontinenty, kolísala výška hladiny oceánov, menilo sa podnebie, vymierali celé skupiny zvierat. Keď sa dívame na skameneliny tvorov, ktoré žili pred obdobím dinosaurov, v jeho priebehu a aj po jeho skončení, zisťujeme, že kým niektoré z nich sa menili, iné zasa ostávali bez zmeny. V časoch prvých dinosauroch ani jedna krajina sveta nemala dnešnú podobu, svet sa skladal z jediného obrovského svetadielu nazývaného Pangaea.

   Dinosaury zmizli z povrchu Zeme náhle, akoby mávnutím prútika. Prečo sa to stalo, ostáva záhadou. Ešte pred 70 miliónmi rokov boli dinosaury vládcami Zeme. O päť miliónov rokov neskôr všetky vymreli, vari v priebehu niekoľkých mesiacov. Vedci predložili verejnosti veľa teórií, pokúšajúcich sa vysvetliť ich náhle vymieranie. Mnohé z nich však ignorujú istý rozhodujúci moment: dinosaury predstavovali iba jednu skupinu z množstva tvorov,   ktoré vymreli  tom istom čase, vrátane všetkých vodných a lietajúcich plazov. Preto každá teória, ktorá sa snaží vysvetliť vymieranie dinosaurov, musí vedieť vysvetliť aj vymieranie spomínaných ďalších skupín živočíchov.

VESMÍRNE KAMENE

Najpradepodobnejšou príčinou náhleho zániku dinosaurov bola zrážka Zeme s mohutným meteoritom. Obrovské oblaky pary a prachu mohli spôsobiť dokonalú katastrófu - zahalili celú Zem na dlhý čas, takže vyhynuli mnohé rastliny a živočíchy.

ZHUBNÝ RAST

Dinosaury trpeli aj na rakovinu. Na zobrazenom úseku chrbtovej kosti hadrosaura vidieť "napuchnutú" oblasť - prejav rakovinotvorného nádoru na kosti.

MASOVÉ VYMIERANIE

   V čase zániku dinosaurov vyhynulo aj veľa iných tvorov. Nech sa už stalo čokoľvek, niektoré živočíchy na to doplatili, iným sa nestalo nič. Vyhynuli aj predstavitelia istého typu mäkkýšov - amonity. To isté postihlo aj mosasaurov, pleistosaurov a ichtyo- saurov - zástupcov mäsožravých morských plazov. Vymreli tiež morské krokodíly, prežili však krokodíly žijúce v riekach. Zmizli aj lietajúce plazy pterosaury, no na vtákov nemala katastrófa nijaký vplyv.

ZLOMENÁ KOSŤ
Ani dinosaurom sa nevyhýbali choroby a nehody. Na sedacej kosti pánvy iguanodona vidíme zlomeninu, ktorá sa zahojila ešte za života zvieraťa.