Pazúry

   Pazúry by mohli porozprávať celé príbehy o životnom štýlle ich nositeľov. V prípade dinosaurov, ktoré sa živili lovom a zabíjaním iných zvierat, sú pazúry zvyčajne veľmi úzke, ostré a zahnuté, podobne ako tie isté útvary na nohe orla. Dinosaury vrážali svoje dýkovité pazúry do tela koristi tak, aby im nemohla ujsť. Pomocou nich nielen zraňovali obeť, ale dokázali ju nimi aj usmrtiť.
   Azda najstrašnejšie pazúry v celom kráľovstve dinosaurov mal Deinonychus čiže "príšerný pazúr". Z druhého prsta jeho nohy vyčnieval obrovský kosákovitý útvar a aj jeho dlhé trojprsté "ruky" boli zakončené pazúrmi. Koristi sa zmocňoval skokom, ktorý končil zaťatím pazúrov do tela obete. Udržať rovnováhu mu pritom pomáhal dlhý chvost. Na rozdiel od mäsožravých súčasníkov, nemali bylinožravé a všežravé dinosaury také ostré a veľké pazúry. Nemuseli zabíjať korisť, a preto ich pazúry boli pomerne široké a ploché, dosť silné a hrboľaté, aby mohli slúžiť viacerým účelom - od chôdze až po vyškrabávanie a vyhrabávanie potravy. Tieto kopytovité pazúry sa dali použiť aj na obranu - hoci išlo iba o primitívne odrazenie útočiaceho mäsožravca.

   Tento pazúr z prednej končatiny sa našiel iba nedávno vo Veľkej Británii splu s inými zvyškami mäsožravých dinosaurov. Pozoruhodná veľkosť a tvar tohto pazúra vyslúžili novonájdenému dinosaurovi prezývku "pazúrisko". Pretože obľuboval mäso, mohol využívať silno zkrivené pazúry ako harpúny pri chytaní rýb, ktorými spestroval svoj jedálny lístok.

   Tento obrovský pazúr patrí jednému z príbuzných diplodoka - apatosaurovi. Išlo o štvornohého bylinožravca so stĺpovirými končatinami, zakončenými zaoblenými chodidlami, pripomínajúcimi slona. Takmer všetky pazúry boli krátke a paznechtovité, výnimkou bol zobrazený vnútorný pazúr z prednej stupaje. Dal sa využiť pri hrabaní a možno aj pri obrane.

    

   Roku 1964 bol objavený v Montane v USA nový druh dinosaura. Na dinosaurom "cintoríne" starom asi 110 miliónov rokov sa našlo mnoho skamenených kostí, a tak bolo možné poskladať niekoľko takmer úplných kostier. Nováčikom bol plazobedrový dinosaurus patriaci do skupiny teropodov spolu s tyranosaurom a "pštrosími dinosaurami". Tento tvor bol vysoký asi 1,5 metra a dlhý približne 3 metre. Mal ľahkú stavbu tela, vážil nanajvýš 75 až 80 kilogramov - zhruba toľko ako dospelý človek. Ale najprekvapujúcejšie na tomto novom dinosaurovi boli dlhé, tenké, zahnuté pazúry na druhom palci každej zadnej končatiny. Preto dostal nový člen názov deinonychus, čo znamená "strašný pazúr"


Otáčavý pazúr

Pri chôdzi alebo počas behu Deinonychus asi dsvíhal svoj dlhý druhý prst do výšky, aby si nezatupil hrot pazúra šúchaním o zem. Zväčšené kĺby na prstoch stupaje zvyšovali účinnosť páky vytváranej svalmi, ktoré ohýbali prsty. Útočiaci Deinonychus švihal druhým prstom dopredu a nadol: týmto oblúkovitým pohybom zasadzoval hlboké bodné rany. Vzhľadom na rozmery tela bol jeho otáčavý pazúr nadmerne veľký, čo platí aj pre obrovské trháky vyhynutých šabľozubých tigrov.